Więcej o Balneologii

Więcej o Balneologii – zaliczana jest do naturalnych dziedzin medycyny. Efekt leczniczy osiąga się poprzez wykorzystanie wód mineralnych, gazów leczniczych oraz borowiny. Wskazaniem są głównie choroby układu ruchu – reumatyczne i zwyrodnieniowe. Na zabiegi balneologiczne kierowani są także niektórzy pacjenci kardiologiczni.

Balneologia (ang. balneotherapy) to dziedzina medycyny naturalnej, stosowana już w starożytności, która wykorzystuje naturalne surowce lecznicze do profilaktyki, leczenia i rehabilitacji różnych chorób. Do surowców należą przede wszystkim wody mineralne, gazy lecznicze oraz borowiny, inaczej peloidy. Zabiegi z zakresu balneoterapii są uznane i doceniane przez różnych specjalistów, a ich dobroczynny wpływ na organizm człowieka został odkryty już przez Hipokratesa, który polecał kuracje wodne na różnego rodzaju dolegliwości. W balneologii wykorzystuje się właściwości lecznicze wód podziemnych oraz borowin, dlatego balneoterapia jest kojarzona z wyjazdami do ośrodków zdrowia oraz sanatorium.

Balneologia opiera się na wykorzystaniu naturalnych zasobów mineralnych, skupiając się na szczególnym składzie składników leczniczych. Balneologia:

  • mobilizuje układ odpornościowy,
  • przyspiesza procesy regeneracyjne,
  • działa przeciwzapalnie na wiele chorób, np. reumatycznych, ortopedycznych, neurologicznych czy ginekologicznych.

pacjentów, jak i na psychikę. Sanatoria balneologiczne korzystają z naturalnych źródeł gazów i wód mineralnych, których używa się do zabiegów – np. inhalacji czy kąpieli. Składniki lecznicze w wodach mineralnych to np. siarka, sód czy magnez, zaś gazy to: dwutlenek węgla, siarkowodór czy radon.

Bogaty skład chemiczny surowców naturalnych usprawnia procesy naprawcze w organizmie i pomaga leczyć się z wielu chorób przewlekłych, np. astmy, nadciśnienia tętniczego, choroby zwyrodnieniowej stawów, reumatyzmu.

Poza działaniem zabiegów na ciało, leczenie sanatoryjne ma także duży wpływ na psychikę pacjentów. Klimatoterapia, czyli wpływ warunków klimatycznych, m.in. świeżego powietrza, inhalacji czy kąpieli słonecznych, poprawia samopoczucie, sprzyja rehabilitacji oraz utrwala pozytywne efekty balneoterapii.

Peloidoterapia i krenoterapia

Kąpiele można także wykonywać z peloidów, inaczej borowin. Peloidoterapia to leczenie borowinami, które posiadają całe bogactwo cennych dla zdrowia mikroelementów, m.in. potas, żelazo, krzem, kwasy, woski i żywice. Wykonuje się wiele zabiegów z wykorzystaniem borowin, są to między innymi:

  • okłady całkowite i częściowe,
  • kąpiele borowinowe i zawiesinowe,
  • tampony borowinowe,
  • jonoforeza borowinowa,
  • zabiegi z pasty borowinowej.

Kąpiele borowinowe oraz zabiegi borowinowe skutecznie leczą dolegliwości związane z reumatyzmem i chorobami stawów i mięśni. Stosuje się je również w leczeniu neurologicznym, ginekologicznym oraz laryngologicznym.

Do powszechnie znanych zabiegów balneologicznych należy także zaliczyć kuracje pitne. Krenoterapia, czyli leczenie poprzez spożywanie wód mineralnych, niesie wiele pozytywnych skutków dla zdrowia. Należy jednak pamiętać, że nie wolno pić wód sanatoryjnych bez umiaru. Wody mineralne zawierają wiele wartościowych składników dla układu oddechowego, krwionośnego czy pokarmowego. Jednak przed rozpoczęciem kuracji należy wcześniej skonsultować się z lekarzem balneologii, inaczej określanym jako specjalista od kąpieli leczniczych.

Balneologia – wskazania

Z zabiegów balneologicznych może korzystać wielu pacjentów. Przede wszystkim są to osoby z przewlekłymi chorobami układu krwionośnego, takimi jak nadciśnienie tętnicze (wyjątek stanowi niewyrównane i bardzo wysokie ciśnienie; decyzja o kwalifikacji należy do lekarza) czy choroba wieńcowa.

Bardzo ważnym wskazaniem są choroby reumatyczne i układu ruchu o innym podłożu (także zwyrodnieniowym). Na zabiegi kierowani mogą być pacjenci z takimi chorobami, jak reumatyzm, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, choroba zwyrodnieniowa stawów, dyskopatia czy osteoporoza.

Poza tym w sanatorium można leczyć jednostki takie jak stwardnienie rozsiane, migrena, choroba Parkinsona, dna moczanowa, bielactwo czy łuszczyca. W niektórych uzdrowiskach kieruje się pacjentów na specjalne terapie oddechowe – są to osoby np. z przewlekłym obturacyjnym zapaleniem płuc, astmą czy nawracającymi chorobami górnych dróg oddechowych. W sanatoriach balneologicznych bogatych w zasoby borowinowe przyjmuje się pacjentów z dolegliwościami ginekologicznymi oraz pourazowymi.